Faizsiz SistemlerKonut

Peşinat olmadan Ev Kredisi Alınır mı?

Evi olmayan, kirada oturan insanoğluın en büyük imgesel kendine ilişkin bir ev alabilmektir. Özellikle maddi durumu iyi olmayan insanoğlu için hayalden öteye geçememektedir. Ama son zamanlarda faiz oranlarının düşürülmesi nedeniyle maddi durumu zayıf yada orta biçimde olan aileler için de bir umut ışığı dünyaya gelmiştir. Pek çok emlak firması kampanyalar düzenlemektedir. Özellikle büyük şehirlerde çok fazla konut projeleri yapılmaktadır. Büyük şehirler çok fazla göç aldıkları için nüfustaki artış konut projelerini de arttırmaktadır. İnsanların elinde avucunda bir birikimi olmadığı için peşinatsız ev almak için araştırmalar yapmaktadır. Peşinatsız ev kredisi veren bankalar bu mevzuda birikimi olmayanlar için biçbilimselş kaftan durumundadır.

Peşinatsız Kredi Kullanma

Bankalara başvuru yaparken şu detaylara dikkat edilebilir:
• Öncelikle satın alınan evin ve /yada başka bir tarla, arsa, ev vs ipotek olarak gösterilmesi lüzumlu.
• İkinci olarak gelir belgesi olması ve miktarın aylık taksit ödemesinin üzerinde olması gerekmekte. Yani siz birkaç birey beraber bu borcu ödeseniz bile kredi çeken kişinin gelirine bakılıyor.
• Banka kredi notunuz en önemli şartlardan birisi. Kredi notu düşük olduğunda banka geri ödeme konusunda risk olacağınızı düşünüyor ve kredi talebini pozitif yönde karşılamıyor.

Peşinatsız ev kredisi alınır mı?


Öncelikle peşinatsız ev satan emlak şirketleri değerlendirilmelidir. Kendinize uygun olan evi ve doğru şirketi bulduğunuzda sizden peşinatsız taksitli ev kampanyasından yararlanmanız için bazı istediği belgeleri hazırlamanız yeterli olmaktadır. Sıfırdan projeye dâhil olduğunuz için bu projelerin dezavantajları bulunmaktadır. Hem kira ödemek aynı zamanda evin taksitini ödemek ağır gelebilmektedir. Hiç peşdirenme almadan bankalardan kredi alabilmek için de bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Devlet Bankası Özel Banka farkı nasıl etki Ediyor?

Peşinatsız taksitle ev kredisi almak istediğinizde bunun aylık ödeme miktarını, toplam geri ödemesini hesaplayarak banka seçmeniz gerekmektedir. Ancak banka seçiminde devlet bankalarının çoğu vakit daha düşük faizden kredi verdiklerini görebilirsiniz. Bunun sebebi bankanın enflasyondan etkilenme seviyesi ve genel talep, işleyiş durumuyla ilgilidir. Ama her vakit düşük kredi faizi anlamına gelmez. Kimi zaman özel bir bankanın devlet bankasına bakılırsa daha düşük oranda kredi verdiğini görebilirsiniz. Yani bu yönde bir eğilim vardır ama her zaman geçerli değildir. Kampanya dönemlerini, enflasyon ve tersi durumları iyi değerlendirmek gerekiyor.

Peşinatsız kira öder gibi ev sahibi olmak


Günümüz şartlarında insanların taleplerinin çok olması sebebiyle artık bir çok banka evin tamamına kredi olanakı sunmaktadır. Böylece ev için lüzumlu olan % 25 peşdirenmeı vermenize gerek kalmamaktadır. Fakat bankaların tamamına kredi verebilmesi için başka bir evi ipotek olarak istemektedir. Bu işlemi yapmış olduktan sonra kredinin tüm bunlarnı alarak kira öder gibi kendi evinizde oturma olanakınız olmaktadır. Yahut bankalardan % 75 ev kredisi, kalan kısmı da ihtiyaç kredisi olarak alınabilmektedir.

Peşinatsız ev kredisi

hemen derhal her banka konut kredisini hepsina yakını olarak vermektedir. Bu benzer biçimde durumlar için ayrıca ekspertiz değerinin yüksek gösterilmesi yöntemi ile de yüksek kredi miktarı çekilebilmektedir. Bu sayede peşinat olarak verilecek miktar da kredi olarak çekilmiş olmaktadır. Sizlerde peşinat ödemeden ev sahibi olmak için bu şekilleri deneyebilirsiniz. Bankalar evin satış bedelinin tamamına yakınını kredi olarak çıkaracağı için kira öder benzer biçimde kendi evinizde oturma olanakınız olacaktır. Bu hayat şartlarında para biriktirerek ev almak gibi bir olanak olmadığı için bu tarz yollara başvurmak en mantıklı yol olmaktadır.

Kredilerde Ekspertiz zorunlu Mudur?

Peşinatsız Ev Sahibi Olmak isteyen tüm tüketiciler ya bankalardan veya inşaat şirketlerinden borç almak durumundadır. Sadece bankalarda kredinin pozitif sonuçlanabilmesi için bilirkişi raporlarının da olumlu olması gereklidir. Finans kurumuna bağlı olarak hizmet veren ekspertiz, satın alınmak istenen eve giderek bazı tespitlerde bulunmaktadır. Bu raporda ise binanın lokasyonu, fizibilite durumu, kaç metrekare olduğu gibi biroldukça husus yer almaktadır. Belirlenen bu kriterlere uygun olarak ise konutun piyasa değeri ölçümlenmektedir. Doğrusu kredi tutarı evin değerinden yüksek olursa talebiniz negatif sonuçlanmaktadır. Ayrıca her finans kurumu kendi anlaşmalı olduğu ekspertiz raporunu dikkate aldığı için birden fazla kuruma müracaat etmeniz sizin zararınıza olacaktır. Çünkü hazırlanan raporlar için alınan ekspertiz ücretini tüketiciler ödemektedir.

Kredi Kullanımında gerekli Belgeler

Peşinatsız Ev Kredisi kullanmak isteyen tüketiciler bankaların talep etmiş olduğu her türlü belgeyi sağlamak zorundadır. Gelir belgesi, deprem, konut ve yaşam sigortası poliçesi, tapu fotokopisi, kimlik aslı ve fotokopisi, müracaat formu benzer biçimde evraklar başlıca olanlarıdır. Bunların haricinde lüzumlu görüldüğü hallerde ise banka her türlü belgeyi talep etme hakkına haizdir. Örneğin çalıştığınız firmanın imza yetkililerine ait imza sirküleri veya son altı aylık maaş bordrosu şeklinde evraklarda istenebilmektedir. Ayrıca gelir durumuna bağlı olarak kefil talep edildiğinde ise kefile ilişik tüm resmi evraklar gene istenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı