Faizsiz SistemlerKonut

Konutların Fiyat Değerini Belirleyen Durumlar Nelerdir?

Ev yada; Mülkünüzün günümüzde en iyi ileriye yönelik kazanç aracı olarak görülmektedir. Bunun sebebi ise değerini sürekli yükselmesinde ve özellikle uzun vadede mutlaka kazandırmasıdır. Çok sayıda faktör konut satış değeri rasyosunu etkilemekte; ve onu şekillendirmektedir.

Değer Noktasında Bakış

Bunları kısaca ele aldığımızda sahip olduğunuz gayrimenkulün büyüklüğü; genişliği bu unsurların başında gelmektedir. Ev ne kadar geniş ise değerlenmesi de o ölçüde artacak ve daha fazla kazandıracaktır. Metrekare olarak alan büyüklüğü yanında odalarının büyük olması da değer artırıcı etkenlerden birisidir. Evin sahip olduğu konum noktasında bulunduğu kat; değer noktasında ayrıştırıcı etkendir. Evin mevcut olduğu kat sahip olduğu manzara ve güneş alıp almamasına göre de değeri artmaktadır. Evin bulunduğu yerse sunulan ek hizmetler ve sosyal olanaklarda değer artışına olumlu yönde anlamda katkı yapar.

Yanısıra Mülkün otoparkının olup olmaması kapalı ya da açık olması, spor için gerekli alanlara sahip olması, bahçe, havuz gibi unsurlar değer artışına olumlu manada etki etmektedir. Konut satış fiyatı değer nasıl belirlenir sorusunu ele aldığımızda; bunda da pek çok etken neden olmakta olup; mimari açıdan görüntüsü ile evin inşaatında kullanılan malzemelerin niteliği de prestij olarak değer artışına etki etmektedir. Konut satış değeri ne kadar noktasında; bu özellikler aranmakta ve talep edilmektedir

Ulaşımın Evin Değerine Etkisi

Özellikle büyükşehirler açısından ele alındığında iş merkezlerine yakınlığı; ulaşım ve zamandan tasarruf sağlaması nedeniyle değeri artırmaktadır. Evin her nevi toplu taşıma yada bireysel anlamda; rahat ulaşıma sahip olması, eve her noktadan ulaşılabilmesi, sağlıklı ve kaliteli yaşam açısından değer artırıcı bir etkendir. Konuta manzara açısından bakacak olursak; özellikle lüks segmentteki konutlarda fiyata oldukça etken eden önemli bir unsurdur. Bu konutlara talep olanlar ihtiyaç dışı; prestij noktasında baktıklarından; manzara tercihi önde gelen seçenek olmaktadır.

Değer Noktasında Evin Konumu

Konutun konumu değer artışına birim bazda en çok etki eden, faktörlerin en önemlilerinden birisidir. Evin özellikle merkezi konumda olması, her türlü imkana sahipliği, çevresindeki yani komşu ev yada gayrimenkuller, sosyal tesisler, değer açısından olumlu etki eden nesnelerdir. Bu imkanlardan faydalanmak isteyenler bu binalara sahip olmak sebebiyle daha fazla ödeme yapmaktadırlar. Bir de der azalımı yönünden bakacak olursak tamir sebebi ile hasar görmüş ve yaşlanmış evlerde ise değer düşüklüğü gözlemlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı