Faizsiz SistemlerGenel

Kapitalizmin Tek Çaresi: Faizsiz Finans

Kapitalizmin Tek Çaresi: Faizsiz Finans

Kapitalizmin Tek Çaresi: Faizsiz Finans

Kapitalizm ve paralelinde ortaya çıkan faiz anlayışının oluşturmuş olduğu ağır tahribat, İslami finans kavramının önemini gözler önüne seriyor.

Dünyada 1960’lı senelerde ilk atılımların yapıldığı faizsiz bankacılık sistemi, 1983 senesinde Özel Finans Kurumları ismiyle ülkemizde hizmet vermeye başlamıştır. İlerleyen zaman içinde yapılan çalışmalara paralel olarak İslami ekonomi, İslami bankacılık, İslami finans, faizsiz ekonomi, faizsiz bankacılık, faizsiz finans, katılım ekonomisi, katılım finansı gibi kavramlar literatüre girmiştir. Faizsiz Finans Mümkün mü? Faizsiz finans ile alakalı kavramlar senelerden beri İslam iktisatçıları tarafından tartışılmaktadır.

Özellikle ticaret dünyasında reel sektörün duymuş olduğu sermaye gereksiniminin karşılanmasında, faizsiz finans sistemiyle çalışmakta olan finans kurumları devreye girmektedir. Bu sistemde esas olan proje ortaklığı, finansman yöntemi olmakla beraber; uygulamada ne yazık ki daha çok direk olarak kredi vermeye benzeyen mal ve proje finansmanı yapıldığını görüyoruz. Talep anlamında; müşterilerin konvansiyonel bankalardaki alışkanlıkları, finans kurumlarını bu yöne doğru itebiliyor.

Ekonomi kavramı finans, ticaret, üretim ve tüketim dâhil tüm maddi ekosistemi içerisine alan bir kavramdır. Dolayısıyla burdaki sistem daha geniş bir uygulama alanına sahip olarak halkın her ferdini ilgilendiren bir sistemdir. Örneğin, insanların borç alıp verme, bir yerde çalışıyorsa işçi-işveren ilişkileri, ticaretle uğraşıyorsa ticari ilişkiler gibi her alanda bu sisteme riayet etmesi gereklidir. Bu sistemde bireylerin uyması gerekli olan kurallar olduğu gibi, toplumu yöneten idarecilerin ve devletin de riayet etmesi gerekli olan kurallar vardır.

Faiz Nedir? Faiz: Bir şeyi verip karşılığını belli bir süre sonra daha fazlası ile talep etmektir. Bu daima para da olmayabilir. Örneğin, bir ton buğday verdiğiniz bir kişiden üç ay sonra aynı özellikte 1,2 ton buğday talep ederseniz, 0,2 tonluk fark faiz işlemiş olursunuz. Enflasyon oranındaki paranın değer kaybını talep etme konusu ise farklı yorumlara açık bir konudur. O konu da dileyenler detaylı araştırma yapabilirler.

Faizsiz Finans, Bankacılık Adı Altında Yapılmak Zorunda Mı?


Tefecilikten daha ehlileşmiş olan konvansiyonel bankaların, faizle ilişkili kısımlarından arınıp faizsiz bir biçimde halkın banka ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalar yapması, faizsiz banka olarak nitelendirilmektedir. Para ile alakalı tüm faaliyetleri günümüzde bankalardan bekleyen bir anlayış meydana gelmiş durumdadır.

Özellikle faizsiz sermaye ve finans konularında direk olarak faizsiz bankalardan çalışma yapmaları bekleniyor. İslami olan faizsiz finans ve sermaye piyasaları ile alakalı çalışmaların doğası, bankacılık sisteminin haricinde faaliyetlere yön vermemizi gerektiriyor. Bu organizasyonu da bankaların yapması gerekmiyor.

Zaten hâlihazırda bazı Faizsiz finans kurumların bu sisteme benzer uygulamayla çalıştıklarını görüyoruz. Tamamen faizsiz bir sistemde ev ya da araç sahibi olabilecekleri gibi bir sistem biraz daha geliştirilerek her çeşit reel gereksinimlerin karşılanması için uygun hâle getirilebilir. Bu sistem geliştiğinde insanlar banka haricinde de finansal gereksinimlerini karşılayabilecek yerler olduğunu görmüş olacaklar.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı